Kilka praktycznych porad, jak zadbać o jelita...
Tagi: Kilka praktycznych porad jak zadbać o jelita
24 maja 2023, 21:45
Problemy trawienne są na tyle powszechne, że dla większości osób stały się bardzo naturalną kwestią. Tymczasem te dolegliwości mają poważne konsekwencje zdrowotne i wpływają na pracę całego organizmu. Nigdy nie należy lekceważyć upośledzonego trawienia ani dolegliwości z nim związanych.
Zdrowe jelita są niezwykle ważne i to bynajmniej nie ze względu na uciążliwe symptomy jakie się z nimi wiążą gdy chorują. Ich stan wpływa na cały organizm, zwłaszcza na naszą odporność oraz reakcje stresowe. Chore jelita mogą doprowadzić do wielu powikłań i wystąpienia przewlekłych schorzeń od nadwagi po trądzik.
Co robić?
Odtruj organizm i wylecz jelita!
1. Zredukować zakwaszenie organizmu
Każdy z nas wie choćby ze szkoły jak ważna dla zdrowia jest równowaga kwasowo-zasadowa. Uczyliśmy się o tym, że generalnie mięso, nabiał, słodycze i produkty zbożowe są kwasotwórcze, a warzywa i owoce zasadotwórcze.
Mocz jest najczęściej poddany zmianom pH a jego kwasowość zależy w dużej mierze od naszej diety i stylu życia. Może wahać się od pH 4 (bardzo kwaśny) do pH 8-9 (bardzo zasadowy). Takie skrajne wartości nie są zdrowe. Fizjologiczne pH moczu u zdrowo odżywiającego się człowieka powinno wynosić pomiędzy 6,5-7,5.
Wartości poniżej 6,5 mogą wskazywać na błędy w diecie (np. dieta wysokobiałkowa, za mało warzyw, za dużo słodyczy), przewlekłą chorobę degeneracyjną lub autoimmunologiczną. Natomiast wyższe pH niż to zdrowe może być np. oznaką katabolizmu spowodowanego traumą (urazem, operacją chirurgiczną) lub choroby nerek i wynika często z podwyższonej ilości silnie zasadowego amoniaku w moczu. Taki mocz ma też specyficzny, nieprzyjemny zapach.
Na co jeszcze wskazuje pH moczu? Określa zasoby naszych pierwiastków zasadotwórczych, nasze buforujące zasoby alkalizujących i aktywujących enzymy minerałów np. magnezu, wapnia, potasu, cynku itd. Otóż jak wiemy ze szkoły do pierwiastków zasadotwórczych należą: magnez, potas, sód, wapń, tlen. A z mikroelementów np. żelazo, chrom, selen, cez, german, rubid, bor, cynk.
2. Wyeliminować grzyba
Grzybice rozwijają się przez dłuższy okres czasu. Manifestują się symptomami, które często lekceważymy. To może być banalny brzydki oddech czy problemy ze skórą. Typowe objawy infekcji grzybicznej to: – zachcianki na słodkie – duże zmęczenie i wahania energii – kiepska pamięć – wyczerpanie nadnerczy – przybieranie na wadze – niedoczynność tarczycy – zaburzenia hormonalne – problemy z zajściem w ciążę – nadmiar śluzu – chroniczny katar/infekcje – bóle głowy – wzdęcia, zaparcia (często na zmianę z biegunkami) – łupież – alergie – wysypki skórne – grzybice paznokci – nawracające się zapalenia pochwy – infekcje dróg moczowych – anemia – wahania poziomu glukozy we krwi (cukrzyca typu II) – pleśniawki – trądzik – alkoholizm – niski poziom kwasu solnego – wahania nastroju – angina – chroniczny kaszel – zespół jelita drażliwego – autyzm – migreny – łuszczyca – niepokój – egzema – omdlenia, zasłabnięcia – ADD, ADHD – depresja.
3. Wyeliminować robaki
Jeśli masz pasożyty będziesz mieć niski poziom żelaza i inne dolegliwości -
Niski poziom żelaza odbija się na funkcjach tarczycy w wieloraki sposób. Może między innymi powodować problemy z niskim poziomem hormonu T4, ponieważ żelazo jest niezbędne do utworzenia T4. Ponadto żelazo wykorzystywane jest do konwersji hormonu T4 do T3. Enzym TPO, który jest odpowiedzialny za produkcję hormonów tarczycy jest zależnym od hemu enzymem, który zostaje aktywny na powierzchni szczytowej tyreocytów, tylko po przyłączeniu hemu.Ponadto niski poziom żelaza może powodować wyższy poziom TSH. Dodatkowo u pacjentów z chorobą Hashimoto często występuję zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka i anemia złośliwa, a nierzadko też celiakia, które zaburzają przyswajanie żelaza. Z kolei hormon T3 jest niezbędny do produkcji czerwonych krwinek. W literaturze można doszukać się również informacji odnośnie wpływu chorób tarczycy na hemopoezę, czyli tworzenie nowych czerwonych krwinek.
Dodaj komentarz